Ako si naplánovať svadbu a vybrať správneho fotografa?Harmonogram svadobného dňa


  Svadobného fotografa si väčšina párov zabezpečuje už 6-12 mesiacov pred svadbou. Máte tak dostatok času v spolupráci s fotografom zostaviť harmonogram svadobného dňa tak, aby všetko klapalo - stres a sklzy boli minimálne. Nemôžete čakať radostné a optimistické fotky, keď sa budete mračiť a stresovať. Hlavnú úlohu na fotkách hráte Vy - nevesta a ženích. Fotograf Vás môže usmerniť a v mnohom pomôcť, ale usmievať sa za Vás nemôže. Preto si na štylizované fotografie treba rezervovať hlavne dobrú náladu a čas 2-3 hodiny. Pokiaľ to nie je možné a pritom túžite mať pekné fotky, radšej si fotenie naplánujte na iný deň. Na Slovensku je stále viac párov, ktoré využívajú túto možnosť. Na spoločné fotenie máte viac času, nemusíte sa obávať o to či Vaši hostia nebudú na Vás pridlho čakať a svoj deň D si užijete hneď dva krát.  Vašu pohodu a radosť je na fotografiách vidieť. Tento postup má aj nevýhody. Je totiž o niečo finančne a časovo náročnejší.
 Predsvadobné fotenie môžem odporučiť najmä v prípade, že s fotením nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti. V súčasnosti je trendom takto vzniknuté fotky použiť na svadobné oznámenia, etikety na víno či mnohé iné originálne prekvapenia pre hostí.

 

 

Styling nevesty

 

Pozor na módne trendy. Účes a líčenie, ktoré sú teraz „in“, môžu za 20 rokov pôsobiť komicky. Voľte predovšetkým to, čo pristane Vám - Vašej postave, typu tváre, dĺžke vlasov. Správne zvolený účes a vizáž robí divy.

 

  Svadobné šaty by mali pomôcť zvýrazniť pekné partie Vašej postavy a tie slabšie zakryť. Takže si vyberajte to, čo pristane Vám, a nie modelke na reklamnej fotke.

  

   Pozor na topánky. Strávite v nich väčšinu svadobného dňa. Mali by byť nielen pekné, ale aj aspoň trochu pohodlné. Takže sa oplatí ich pred svadbou pre istotu trochu "rozchodiť".

 

  Svadobná kytica by mala farebne ladiť spolu s vizážou nevesty. Farebne výraznejšie kytice vyzerajú na fotkách lepšie. Pozor na úchop kytice - nesmie byť príliš hrubý, aby ste ho v ruke pohodlne udržali aj dlhší čas.

 

 

 Svadobný fotograf


 
Ešte predtým než oslovíte fotografa, oboznámte sa s jeho prácou, aby ste vedeli posúdiť či Vás jeho štýl práce oslovuje. Na trhu je veľa fotografov, ktorí sa líšia nielen cenou, ale aj štýlom fotiek, spôsobom práce, skúsenosťami či technikou. Dôležitý je výsledok, preto odporúčam venovať pozornosť výsledným fotkám, nie sľubom.

Na čo sa zamerať pri výbere svadobného fotografa:

Skúsenosti:
 Svadbu vie v skutočnosti nafotografovať úplne každý. (Spomeňte si na túto vetu keď budete kráčať uličkou a sami sa budete čudovať koľko ľudí z rodiny neodolá a bude si Vás chcieť odfotografovať na svoj kompaktný fotoaparát či na mobil :-) ) Profesionálneho svadobného fotografa však od amatéra delí jedna zásadná vec – vyzná sa v svadbách omnoho lepšie ako ktorýkoľvek bežný svadobný pár. Pozná dokonalo všetky fázy svadby, dokáže páru poradiť čo vyzerá na fotkách skvelo a čo sa neosvedčilo, stane sa neviditeľnou súčasťou svadobného dňa a dokáže vo svojich prácach zhmotniť Vaše pocity a zachovať ich tak pre Vás navždy. Dôkladne spolu prekonzultujete všetky detaily a poradí Vám kde sa pristaviť, ako sa pozrieť či otočiť. Ten najväčší objektív ešte z nikoho profesionála neurobil- toho pravého spoznáte tak, že sa budete vy aj Vaši hostia v jeho prítomnosti cítiť príjemne a nenútene. Nebojte sa a požiadajte počas portrétovania svojho fotografa, aby Vám ukázal zopár fotiek a uistite sa tak, že Vaše predstavy sú rovnaké a hlavne o tom, že vyzeráte jednoducho skvelo:-)

Profesionalita:
 Samozrejmosťou je uzatvorenie zmluvy, ktorá klientom garantuje vyhotovenie fotografií vo vopred dohodnutom rozsahu, kvalite a termíne.

Sympatie:
 Fotograf je človek, ktorému dovolíte zdieľať s Vami jeden z najkrajších dní Vášho života. Preto je nevyhnutné, aby ste pri výbere dbali okrem racionálnych faktorov aj na osobné sympatie. Nezabúdajte, že fotograf strávi väčšinu svadobného dňa vo Vašej tesnej blízkosti. Preto je dôležité, aby ste sa v jeho prítomnosti cítili dobre a dôverovali mu.  Zdieľajte svoj deň iba s ľuďmi, ktorých na svojej svadbe skutočne chcete a zaistite tak, že spolupráca bude obojstranne príjemná. Výsledok Vás zaručene očarí.

Umelecký rukopis:
 Konečná úprava a retuš fotografií je dnes už bežnou súčasťou svadobného fotenia. U každého je však miera úprav iná. Nie je retuš ako retuš. Vyberajte si tak, aby sa štýl fotografa čo najviac blížil Vašim predstavám. Ušetríte si neskoršie sklamanie.